O nás

Hudební výlety

Svatováclavský hudební festival od roku 2009 realizoval v kostelích mimo jiné celoroční cykly Čtvero ročních období. Nový formát projektu představil v roce 2018 pod názvem Hudební výlety. Prostřednictvím tohoto celoročního cyklu nyní prezentuje exkluzivní hudební produkce sahající od artificiální hudby pres jazz až k folklóru, a to v architektonicky i akusticky nejzajímavějších památkách Moravskoslezského kraje (kostely, zámky, technické prostory).

ZNĚJÍCÍ REGION – „Hluboce cítím kulturní hodnoty spjaté s naším regionem a snažím se na ně ještě více poukazovat jak koncerty moravskoslezských rodáků, jako jsou Martina Janková, Kateřina Kněžíková, Jiří Vodička či Martin Kasík, tak i uváděním děl zapomenutých skladatelů, kteří zde žili a tvořili již od doby baroka. Již dvacet let se nám daří realizovat nejen rozsáhlý festival, ale nově i celoroční projekt Hudební výlety. Přivážíme tak prvotřídní projekty i do těch nejmenších obcí regionu a nádherných prostor v touze je rozeznít“ uvádí prof. Igor Františák.

TECHNICKÉ PAMÁTKY – Hudební výlety již mohli návštěvníci podniknout do technických prostor řetízkových šaten či cechovny Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích, které zůstaly zachovány z roku 1915 (do roku 1993 probíhala aktivní těžba). Unikátními prostory rezonovala díla Leoše Janáčka v podání Zemlinského kvarteta, hra fenomenální houslistky Esther Yoo, ale i židovský klezmer Létajícího rabína, originální bigbandová smršť Cotatcha Orchestra, ale i vánoční hra Collegia Mariana s loutkami. Živá hudba dodala nový rozměr i Muzeu Tatra, Bartošovickému mlýnu z 15. století, nebo Vodárenské věži v Opavě.

ZÁMECKÉ SKVOSTY – Snaha po navrácení hudbě jejímu původnímu významu se naplňuje již tradičně díky skvělé spolupráci na zámku v Kuníně, kde zazněla i hra na unikátní historické basetové rohy Lotz Tria (jeden z 5 souborů na světě), ale také na zámcích Bruntál, Kravaře, Frýdek, Slezské Rudoltice, Žerotín v Novém Jičíně ad. Nově rekonstruovaný zámek Nová Horka u Studénky se postupně stává festivalovou rezidencí, kde každoročně probíhají jedny z těch nejzajímavějších projektů – v roce 2020 zde například zazněla mistrovská díla velikánů Beethovena a Schuberta, a to v podání předních českých interpretů (Bennewitzova kvarteta včetně sólistů České filharmonie), kteří dali vzniku tohoto oktetu přímo pro festivalové provedení. Živá nahrávka byla poté vydána na oceňovaném CD.

CHRÁMOVÁ ATMOSFÉRA – Hudební výlety také podtrhují svými koncerty nejen čas velikonoční a adventní v „šikmém“ kostele sv. Petra z Alkantary v Karviné, jinak uzavřené opavské Švédské kapli s fenomenálními freskami, nebo v dřevěných kostelích v Albrechticích či Kunčicích pod Ondřejníkem. Chrámy patří ale především zářijovému velkému Svatováclavskému hudebnímu festivalu, který slibuje jedinečné okamžiky v rámci svého motta Koncert v kostele je zážitek.

 

 


Doprovodný program

Výstavy fotografií a obrazů
Od roku 2007 se tradičně konaly výstavy fotografií Ivana Korče z minulých ročníků SHF – ať už ve foyeru Divadle Antonína Dvořáka, na radnici města Ostravy či v katedrále Božského Spasitele. V roce 2008 se konala také výstava obrazů Karla Harudy na hudební téma. V letošním roce 2022 jsou fotografie Ivana Korče z SHF prezentovány díky Galerii VENKU na Masarykově náměstí ve centru Ostravy a v Dolní oblasti Vítkovic.

Besedy s umělci
Festivalové besedy se vždy konají v partnerském Knihcentru v centru Ostravy v průběhu SHF, moderátorkami jsou Sandra Procházková a Kateřina Huberová. Hosty v roce 2017 byli Kateřina Kněžíková, Tomáš Král, Paolo Gatto, Veronika Holbová a Igor Františák, v roce 2018 Martina Janková (Martin Kumžák, Dasha [nerealizováno]), v roce 2019 Veronika Holbová, Eva Dřízgová-Jirušová a Jakub Klecker, dále Robert Kružík a Igor Františák. V roce 2020 se konala beseda s lektory interpretačních workshopů Martinou Jankovou a Jiřím Vodičkou a dirigentem Ondřejem Vrabcem, ke konci festivalu se pak uskutečnila beseda Klasická hudba v Ostravě v době (po)koronavirové s řediteli tří hlavních kulturních institucí města Ostravy, které spolu systematicky spolupracují – Igorem Františákem, Jiřím Nekvasilem (NDM) a Janem Žemlou (JFO). V roce 2021 proběhla beseda dlouholetých partnerů – Svatováclavského hudebního festivalu a Janáčkovy filharmonie Ostrava. Jejími reprezentanty byl dirigent Petr Popelka a Igor Františák. Beseda k Baladě pro banditu se skladatelem Milošem Štědroněm, Otakarem Svobodou a Igorem Františákem byla kvůli onemocnění zrušena. Poprvé se také konala beseda mimo Knihcentrum, a to přímo v Šikmém kostele s autorkou stejnojmenných bestsellerů Karin Lednickou. V roce 2022 se besedy SHF nebudou konat.

Artové či dokumentární filmy s muzikologickými úvody – Minikino
Promítání filmů se v letech 2017 a 2018 konalo během festivalu s muzikologickými úvody Martina Čurdy, který filmy také vybíral. V roce 2017 byly promítány v ostravském Minikinu Farinelli: Il Castrato (1994) a Mahler (1974), v roce 2018 pak Bohuslav Martinů: Čím lidé žijí (2018), Humoreska (1946) a Poslední kvartet (2012). V roce 2019 vybírala filmy Stanislava Hrušková a byly promítány jako festivalové preview (červen): Já, Maria Callas (2017) – Macbeth (2019) – Tak jako v nebi (2004). V roce 2020 se po cembalovém recitálu Mahana Esfahaniho promítal film o jeho mentorce Zuzaně Růžičkové: Hudba znamená život (2017). V roce 2022 se promítání festivalových filmů nebude konat.

Hudebně-edukativní workhospy pro děti
Svatováclavský hudební festival workshopy poprvé realizoval v roce 2017. Tehdy se konaly v nejstarším ostravském kostele – kostele sv. Václava. Workshop nesl název nového motta SHF Koncert v kostele je zážitek a jeho tvůrcem se stala muzikoložka a lektorka Nikola Illeová. Děti v sakrálním prostoru poznávaly hudební nástroje, lepily vitráže, poslouchaly hudbu a vedly také hovor s varhaníkem, který jim vysvětloval varhanní konstrukci i hru na tento nástroj. V roce 2018 se na počest výročí hukvaldského rodáka Leoše Janáčka (celoroční projekt Janáček Ostrava 2018) organizovaly workshopy nesoucí název Hrajeme si s Bystrouškou. Workshop byl sestaven opět za vedení lektorky Illeové s asistencí Evy Mikuláškové a realizace proběhla během festivalu v září jak v Ostravském muzeu v centru Ostravy, tak především na základních školách. Děti byly vedeny operním i zvířecím světem jak hudebně, tak výtvarně a používaly se též Orffovy nástroje a Boomwhackery. V roce 2019 workshop vytvořila muzikoložka a dramaturgyně Eva Mikulášková a byl předsazen v červnu jako festivalové preview. Workshop Hudba ve zvířeti – zvíře v hudbě přiblížil dětskému publiku přirozenou cestou svět klasické hudby prostřednictvím hudebních ukázek a hudebních, hudebně-dramatických i výtvarných aktivit založených na uměleckých inspiracích zvířecí říší. Cílem bylo seznámit žáky základních a základních uměleckých škol přímo ve školách celého Moravskosleszkého kraje s hudebními nástroji, kompozičními styly, hudebními formami i druhy, podstatou uměleckých povolání, ale také s uměleckými funkcemi a hodnotami včetně možností ztvárnění vlastních inspirací na základe vjemu zvuku, obrazu, akce či samotného významu slova. Během workshopu se posluchači edukativně-hravou formou seznámili s hudebními kompozicemi nejstarších slohových období (renesance, baroko) až po skladby velkých romantiků, ale také s rozmanitými formami a druhy uchopení jejich inspirace animalitou. Děti byly seznámeny s výjimečnými zvukomalebnými díly sahajícími od jednoduššího vícehlasu po nejkomplikovanější a nejkomplexnější formy – operu či balet. Asistentkou workshopu byla teatroložka a vedoucí projektu Ostravský divadelní archiv Stanislava Hrušková. V dalších letech se předpokládá realizace dalších workshopů Hudba ve zvířeti – zvíře v hudbě a také zdokonalení konceptu z roku 2017 / 2019, kdy se workshopy budou konat v kostele v doprovodu živé hudby (lektoři, hudebníci).

Interpretační workshopy
Novinkou 17. ročníku byly workshopy světově uznávaných interpretů – sopranistky Martiny Jankové a koncertního mistra České filharmonie Jiřího Vodičky. Probíhaly na Fakultě umění Ostravské univerzity a vyvrcholily společným koncertem „Válím hudbu 2020“ s mládežnickým Ostrava Youth Orchestra pod taktovkou Ondřeje Vrabce.

 

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1336 Koncertů